Bone Conduction sluchátka

Bone conduction sluchátka mění způsob poslechu hudby

Bezdrátová sluchátka jsou doslova spása, která přináší svobodu pohybu bez zbytečných kabelů. V metru, na procházce městským centrem i ve fitku. Mají však i svá úskalí. Klasická bezdrátová sluchátka nás izolují od okolí. V hlučném prostředí, kde si chcete vychutnat chvíle klidu a "samoty" je to výhoda. Venku to však může být nebezpečné nebo přinejmenším nepohodlné.

Jaké je tedy řešení, když chcete poslouchat hudbu a zároveň vnímat, co se děje okolo Vás? Bone conduction sluchátka nebo také „sluchátka na kost“. Skvělá vychytávka nejen pro běžce, cyklisty a sportovce. Jak tahle technologie funguje a proč by vás měla zajímat? To vše pro za Vás otestovala a shrnula Markéta v článku níže.

Jak fungují bone conduction sluchátka a proč se jedná o super řešení pro sportovce všeho druhu

Tradiční sluchátka není třeba představovat. Ale jak fungují sluchátka, která vůbec nemáte v uších ani na uších? Bone conduction sluchátka přenášejí vibrace zvuku přes lícní kosti přímo do vnitřního ucha. Sluchátka nejsou v uších ani na uších, což oceníte, pokud vám nejsou pecky ani špunty příjemné, a se sluchátky přes hlavu se necítite dobře.

Tahle „sportovní“ sluchátka se pokládají na oblast před ušima, odkud se vibrace přenáší až do hlemýždě, kde se přemění v signál pro mozek. Díky tomu můžete poslouchat svůj oblíbený podcast nebo hudbu se super zvukem a současně vnímat okolí. Ať je to kolega, nebo ruch dopravy.

H85dfca7cf123424a950fb1c660974017o_1

Výhody (a negativa) sluchátek na lícní kosti

Sluchátka na lícní kosti nejsou žádnou novinkou. Jako většina podobných technologií mají svůj původ v armádě – vojáci potřebovali slyšet rozkazy a současně neztratit kontakt s okolím.K veřejnosti se však dostaly výrazně později. První bone conduction sluchátka pro sportovce se začaly objevovat kolem roku 2010 a jejich kvalita nestála moc za řeč.Dnes už se jedná o technologii, která by rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti.

Největší výhody bone conduction sluchátek:

  • Můžete poslouchat hudbu na kole a jiných venkovních aktivitách. Stále máte přehled o okolí.
  • Umožní poslech hudby a podcastů i lidem, kteří běžná sluchátka nesnesou.
  • Konstrukce a princip fungování šetří baterku – vydrží déle bez nabíjení.
  • Nejsou nepříjemné a netlačí ani po delším nošení.

Co vám může naopak vadit:

  • Horší slyšitelnost při rychlé jízdě na kole (z kopce).
  • Oproti high end špuntům mají horší zvuk (hlavně basy).
  • Mohou být nepohodlná při sportu ve velmi vysokých teplotách.
  • Může docházet k vyššímu úniku zvuku do okolí.

Sluchátka na kost nejsou dokonalá pro každého. Pokud patříte k audio nadšencům, může i u dražších kousků dojít ke zklamání. Na druhou stranu vám umožní poslouchat hudbu a podcasty i v situacích, ve kterých se obyčejná sluchátka nehodí.

Bionic cochlear modeling Stable fit and free travel The single ear is only about 8g. Compared with the traditional headphones directly in the ear, it is more comfortable to wear kprotects the h

Jak jsem se k sluchátkům na kost propracovala já a jak je hodnotím po měsíci používání?

Já jsem na audio v uších nikdy moc nebyla. Až letos jsem objevila kouzlo procházek a hudby i audioknih. Jenže patřím k lidem, kteří mají citlivější uši. Půl hodiny a už jsem i s kvalitními špunty cítila nepříjemnou bolestO bone conduction sluchátkách jsem prvně slyšela před rokem, ale nepovažovala jsem je za něco, co bych musela mít. Rok se s rokem sešel a já se stala jejich nadšeným ambasadorem.

Neříkám, že jsem jim nevěřila... ale přesto jsem po prvním nasazení sluchátek ERAZER X9 vyvalila oči nadšením. Fakt fungujíZa ten měsíc se mnou procestovaly stovky kilometrů po vlastních, na kole i během běžeckých pokusů.

Můj verdikt?

Ani po dvou hodinách na cestách nevím, že sluchátka mám. Ke zvuku nemám nejmenších výhrad a přitom neztrácím kontakt s okolní přírodou. Jo a příjemný bonus? Ještě jsem nemusela ani jednou nabíjetOproti starým špuntům cením i to, že displej krabičky zobrazuje přesný stav nabití v procentech. Nedovedu si představit, co by se muselo stát, abych se vrátila ke klasice.

Ale mé nadšení berte s rezervou. Stejně jako u ostatních technologií záleží na vašich konkrétních představách a požadavcíchProto je důležité vybrat ty pravé na základě odpovídajících technických parametrů.

Návrh bez názvu (45)o

Nejsou bone conduction sluchátka jako bone conduction sluchátka. Jak sluchátka (nejen) pro cyklisty vybrat?

Bone conduction sluchátka se sice od klasických liší technologií přenosu zvuku, ale co se výběru týká, parametry jsou podobné jako o výběru jiných bezdrátových sluchátekNa co se při výběru primárně soustředit?

Latenční doba sluchátek

Latence je časový rozdíl mezi okamžikem, kdy zařízení začne přehrávat zvuk, a momentem, kdy ho skutečně uslyšíte. Tenhle parametr je u výběru sluchátek naprosto zásadní pro gamery i v případě, že sluchátka používáte i pro videokonference nebo telefonování.

U běžného poslechu hudby nebo audioknih není latence tak zásadní, přesto je vhodné vybírat sluchátka s minimální latenční dobou, která by neměla překročit 100 ms. Většina našich sluchátek na kost má latenci 60 ms. Výjimkou jsou pouze zmíněné ERAZER X9 s módem pro hráče, které mají výjimečnou latenci 50 ms . Takže vám poslouží nejen na výletech, ale i Fortnitu nebo CSku.

Výdrž baterie

Pokud se sluchátky sportujete a nechcete je po každém návratu nabíjet, koukejte na výdrž baterie samotných sluchátek i jejich boxu. ERAZER bodují výdrží až 82 hodin, ale i ProTech Q80 si vedou skvěle – 6 hodin poslechu vystačí třeba z Prahy do Budapešti. A celou cestu můžete poslouchat svou oblíbenou knihu nebo hudbu na jediné nabití.

Hmotnost

Cyklisté, běžci, stezkaři... Pokud vám jde o výkon, další parametr je hmotnost. Tady ERAZER s 8 gramy trochu zaostávají. Sluchátka ProTech mají pouhých 5 gramů, takže vůbec nevíte, že je máte u uší.

Seb57f4e0188b45cc8d36cf266120e5a48i

Bone conduction sluchátka – geniální kompromis mezi zvukem a bezpečím

Sluchátka na kost vám nikdy nedopřejí zážitek, který by schválil nadšený audiofil. Ať se bavíme o sluchátkách v cenové kategorii do 1 000 Kč nebo o velkých značkách s cenovkou 4k+. Z principu nikdy nebudou mít dokonale čistý zvuk.

Pokud však hledáte sluchátka, která vám dopřejí super zážitek bez ztráty kontaktu s okolím, je to jasná volba. Ať už běháte, jezdíte na bruslích nebo na kole, nebo chcete poslouchat svou oblíbenou knihu během večerní procházky a chcete mít přehled, co se kolem děje, tahle sluchátka prostě musíte mít.